Piłkarski świat stanął w miejscu przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa. Dziś ogłoszono, że Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane dopiero latem 2021 roku.

UEFA podjęła taką decyzję zgodnie z przewidywaniami. Rozgrywanie mistrzostw w całej Europie byłoby teraz niemożliwe. Ogłoszono ponadto nowe terminy finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, jednak aktualnie wciąż nie można stwierdzić, czy europejskie rozgrywki uda się dokończyć. Nowe terminy są scenariuszem optymistycznym.

Co z krajowymi rozgrywkami? Póki co zaleca się, by do 6 kwietnia drużyny trenowały tylko indywidualnie. Budynki klubowe zostały zamknięte. Nie wiadomo jeszcze kiedy będzie możliwy powrót do treningów i gry. Wirus wciąż się rozprzestrzenia i sytuacja może ulec pogorszeniu w najbliższych tygodniach. Pomimo tego krajowe federacje obmyślają plan, by spróbować dokończyć ligowy sezon, choć nie podają jeszcze szczegółów. Faktem jest, że ligi mają czas do 30 czerwca. Wówczas wielu zawodnikom kończą się kontrakty lub finalizowane są transfery. Dla przykładu Ajax straci 1 lipca Hakima Ziyecha, który przenosi się do Chelsea.

„Pracujemy nad opracowaniem odpowiednich scenariuszy. Oczywiście pozostajemy zależni od okoliczności. Po dzisiejszych obradach stało się jasne, że rozgrywki muszą zostać dokończone do 30 czerwca. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przedstawić więcej informacji o dostępnych scenariuszach” – powiedział dyrektor KNVB, Eric Gudde.

Poinformowano także, że zaplanowany na 19 kwietnia finał KNVB Beker, Utrecht – Feyenoord został odwołany.

Nie wiadomo również co wydarzy się, jeśli nie uda się dokończyć sezonu. Spekuluje się, że mistrzostwo kraju zostanie przyznane obecnemu liderowi, ale podkreślamy, że są to jedynie spekulacje.

Share:

Dodaj komentarz