Niestety po raz kolejny musimy pogodzić się z tym, że Ajax nie zostanie mistrzem Holandii. PSV Eindhoven ma już 10 punktów przewagi i pewnie zmierza po tytuł. W tej sytuacji możemy już powoli spoglądać na następny sezon, który dla nas rozpocznie się wcześnie.

Z holenderską piłką nie jest najlepiej i już nawet mistrz kraju nie ma zapewnionego miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Mistrzowie Holandii zagrają w eliminacjach, ale to nas raczej nie dotyczy… Choć nie jest to jeszcze przesądzone, załóżmy, że Ajax zakończy sezon na drugiej pozycji. To natomiast oznaczać będzie, że Joden zagrają w drugiej rundzie eliminacji LM. Pierwsze spotkania tej rundy zostaną rozegrane w dniach 24/25 lipca. Na ten moment pewne jest, że nie trafimy na silnych przeciwników z Anglii, Hiszpanii, Niemiec i Włoch. Kluby z tych lig mają zapewnione po cztery miejsca bezpośrednio w fazie grupowej.

Ajax będzie podążał tak zwaną ścieżką ligową, więc nie zmierzymy się z żadnym mistrzem innego kraju. Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, by wskazywać potencjalnych przeciwników, jednak z całą pewnością warto zwrócić uwagę na to, kto zajmie drugie miejsce w Turcji, Czechach, Szwajcarii, Austrii i Grecji. To nas może czekać w drugiej rundzie eliminacji. Naturalnie, znacznie trudniej zrobi się już w przypadku awansu do rundy trzeciej. Wówczas Ajax może trafić na rywala, który zajął trzecie miejsce we Francji, Rosji, drugie miejsce w Portugalii, Belgii i Ukrainie. Później jest jeszcze runda czwarta, co oznacza, że do fazy grupowej Champions League wiedzie droga przez trzy rundy. W przypadku porażki klub z Amsterdamu „przejdzie” do rywalizacji w Lidze Europy.

Istnieje również spora szansa, że Ajax zakończy sezon na trzecim miejscu, dając wyprzedzić się AZ. W takim przypadku nowy sezon rozpocznie się dla nas od drugiej rundy eliminacji Ligi Europy, która rozpocznie się w dniach 24-26 lipca. W pewnym sensie może nas również zainteresować rozstrzygnięcie w finale KNVB Beker. Jeżeli AZ zdobędzie puchar i zajmie drugie miejsce w lidze, wówczas zagra od drugiej rundy eliminacji LM. Ajax natomiast z tego poniekąd skorzysta i zamiast od drugiej rundy LE, zacznie rywalizację od trzeciej.

Przed nami Mistrzostwa Świata w Rosji, co również będzie dla nas interesujące. Tradycyjnie może to pokrzyżować plany w przygotowaniach do nowego sezonu. Kilku graczy Ajaksu ma większą lub mniejszą szansę zagrania na Mundialu. Lasse Schone, Kasper Dolberg, teoretycznie też Rasmus Kristensen dla Danii, Amin Younes dla Niemiec, Nico Tagliafico dla Argentyny, Hakim Ziyech dla Maroka oraz teoretycznie David Neres (Brazylia), Luis Orejuela, Mateo Cassierra (Kolumbia). Turniej rozpocznie się 14 czerwca i dla niektórych potrwa co najmniej do 28 czerwca. Dojście do finału oznacza grę aż do 15 lipca, co całkowicie rujnuje plany odpoczynku i ewentualną grę dla Ajaksu w początkowej fazie nowego sezonu.

Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych terminów.

Mistrzostwa Świata: 14 czerwca – 15 lipca (faza grupowa do 28 czerwca)

Losowanie drugiej rundy eliminacji LE/LM: 19 czerwca

Losowanie trzeciej rundy eliminacji LE/LM: 23 lipca

Pierwsze mecze drugiej rundy eliminacji LE/LM: 24-26 lipca

Rewanże drugiej rundy eliminacji LE/LM: 31 lipca – 2 sierpnia

Losowanie czwartej rundy eliminacji LE/LM: 6 sierpnia

Pierwsze mecze trzeciej rundy eliminacji LE/LM: 7-9 sierpnia

Rewanże trzeciej rundy eliminacji LE/LM: 14-16 sierpnia

Pierwsze mecze czwartej rundy eliminacji LE/LM: 21-23 sierpnia

Rewanże czwartej rundy eliminacji LE/LM: 28-30 sierpnia

Losowanie fazy grupowej Ligi Mistrzów: 30 sierpnia

Losowanie fazy grupowej Ligi Europy: 31 sierpnia

Share:

Dodaj komentarz