Ajax vs Vitesse – przegląd prasy

Ajax, Antony i Mazraoui otrzymali bardzo dużo pozytywnych słów w mediach po niedzielnym zwycięstwie nad Vitesse Arnhem.

Drużyna Ajaksu w bardzo dobrym stylu zrehabilitowała się po remisie w Enschede. Mistrzowie Holandii rozbili u siebie Vitesse, które w tygodniu świętowało awans do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Spójrzmy na reakcje i opinie w holenderskich mediach i prasie.

De Telegraaf: „Cyrk Antony otwiera swoje drzwi i zaprasza publiczność na trybuny”

Erik ten Hag zdetonował bombę i posłał do gry Antony’ego, sadzając na ławce Berghuisa. Decyzja ta okazała się kluczowa i dała efekty już po pięciu minutach, kiedy Brazylijczyk otworzył wynik meczu. De Telegraaf zwraca uwagę, że Ten Hag musi monitorować rozwój swojej drużyny, lecz w niedzielę podjął bardzo dobrą decyzję. Jego zespół był na boisku niczym trąba powietrzna.

Ajax posiada złoty duet na prawej stronie, ponieważ Antony i Mazraoui prezentowali się fantastycznie i współpracowali doskonale. Dziennikarze podkreślają również, że Ajax tym razem potrafił utrzymać dobre tempo i wysoki poziom gry przez niemal cały mecz. Wcześniej Joden rozbili NEC Nijmegen w pierwszej połowie, a po przerwie zagrali słabiej. W niedzielę było inaczej, gdyż Vitesse zostało zdominowane przez pełne 90 minut.

Voetbal International: „Głodny Ajax nie daje szans Vitesse”

VI podkreśla jak bardzo zaangażowany i chętny do gry był zespół z Amsterdamu, który kompletnie zdominował przeciwnika i otarł nim podłogę. Ten Hag chciał szybko odpowiedzieć po remisie z Twente, posłał do gry Antony’ego a ten okazał się liderem ofensywy. Vitesse było w doskonałych nastrojach po wyeliminowaniu Anderlechtu, ale bardzo szybko stało się jasne, że w Amsterdamie żartów nie będzie i czeka ich raczej nieprzyjemne doświadczenie. Uderzające było też to, że po upływie kilkunastu minut gry Ajax prowadził 1-0 i już wtedy zaczął bawić się piłką, próbując bardziej koronkowych akcji. Ajacieden zwyciężyli pewnie i mają 7 punktów po trzech kolejkach. Co ciekawe, w ostatnich 10 latach tylko dwa razy Ajax miał komplet 9 punktów po trzech meczach, było tak tylko w sezonach 2020/21 i 2015/16.

Algemeen Dagblad: „Na Ligę Mistrzów tylko z Antonym”

Również tutaj głównym bohaterem nagłówka jest Antony, który rozbujał atak Ajaksu. Po pięciu minutach Antony zdobył bramkę i nikt nie był tym faktem zaskoczony. Skrzydłowy był głodny gry, a w jego ślady szedł Noussair Mazraoui, prawdopodobnie najlepszy gracz Ajaksu ostatnich tygodni. Antony był niepowstrzymany, grał jak natchniony. Przerzut, indywidualna akcja, drybling, kombinacja i nieustanne szukanie przestrzeni we współpracy z Mazraouim. Brazylijczyk pokazał, że należy mu się miejsce w jedenastce i to on powinien być jednym z liderów ataku Ajaksu w Lidze Mistrzów.

De Volkskrant: „Haller wielkim nieobecnym na liście strzelców”

Ekipa Ajaksu zasłużyła na bardzo dużo pochwał po świetnym występie przeciwko Vitesse. To był ten Ajax, którego kibice chcą oglądać, ale dziennikarze doszukali się też małych minusów. Bramki nie zdobył Sebastien Haller, choć miał do tego wyborne okazje.

„Haller walczy, próbuje być aktywny, ale też traci piłki i marnuje okazje. Czekał na bramkę, ale się nie doczekał. To był taki mecz, w którym to on mógł być zawodnikiem meczu. Haller zna bogatą historię napastników Ajaksu. Nie jest Van Bastenem, Cruijffem i Kluivertem. Jest Hallerem. Silnym i pracowitym napastnikiem. Nie chce się poddawać i szuka zagrożenia, ustawiając się bliżej bramki rywala. Właściwie gra całkiem nieźle, ale nie jest wirtuozem pokroju Van Bastena.

Trouw: „Ajax nie ma się czego bać grając w ten sposób”

Holenderski dziennik przedstawia swoje wnioski w poniedziałkowym wydaniu. Konkluzja dla Ajaksu po przyjemnym niedzielnym popołudniu na Johan Cruijff ArenA? Jeśli drużyna będzie w pełni skoncentrowana i zaangażowana to absolutnie nie będzie mieć żadnych problemów z takimi przeciwnikami w Eredivisie. Zwłaszcza jeśli rywal zagra tak słabo jak Vitesse. Piłkarze z Arnhem wypadli fatalnie pod względem taktycznym i mentalnym i rozwinęli czerwony dywan dla graczy Ajaksu.

Ajax wyglądał jak doskonale zgrany zespół. Nie może to dziwić, gdyż na boisku widzieliśmy znajome twarze z poprzedniego sezonu. Oczekuje się, że żaden z tych zawodników nie odejdzie w tym oknie transferowym, co będzie dla Erika ten Haga czystym zyskiem i gwarancją stabilności.