Ajax vs Vitesse – oceny

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ocenami piłkarzy Ajaksu za mecz z Vittesse Arnhem.

AFC Ajax 2:1 Vitesse Arnhem

OCENY:

Andre Onana 8/10

Bardzo solidny występ Kameruńczyka, który zaliczył co najmniej dwie bardzo ważne interwencje ratując Ajax przed utratą bramki. Praktycznie bezbłędny, dawał poczucie bezpieczeństwa z tyłu i mocno przyczynił się do wygranej. Bez szans przy bramce zdobytej przez Bazoera.

Noussair Mazraoui 8/10

Świetne zawody Marokańczyka, który w końcu przypominał piłkarza, jakiego obserwowaliśmy w sezonie 18/19. Solidny z tyłu i bardzo dobry z przodu. Doskonała asysta na 1:0 przy bramce Promesa i kilka niezłych akcji. Na minus na pewno początek meczu, kiedy cała linia obrony Ajaksu wyglądała jak dzieci we mgle.

Daley Blind 6/10

Bardzo słaby początek meczu i fatalnie stracona piłka w pierwszych minutach, która mogła kosztować Ajax gola, ale sytuacji sam na sam nie wykorzystał napastnik gości. Poza tym bez większych błędów ale i bez większych rewelacji. Tym razem nie było go tak wiele z przodu, brakowało dobrych, długich piłek, do których nas przyzwyczaił.

Perr Schuurs 5/10

Zaledwie 30 minut na boisku, które do najlepszych nie należało. Szybko wyłapana raczej niepotrzebna żółta kartka, która pewnie również wpłynęła na decyzję o szybkiej zmianie. Początek meczu miał słaby, podobnie jak koledzy z linii obrony. Co najmniej 2-3 dobre szanse dla Vitesse w ciągu 18 minut nie powinny było się wydarzyć. Z pewnością jednak wraz z upływem minut byłby coraz lepszy.

Nico Tagliafico 6/10

Niezły mecz Argentyńczyka, ale na pewno stać go na więcej. Z przodu nie dawał tyle co zwykle, ale nie ma w tym nic dziwnego, skoro graliśmy w osłabieniu przez tak długo. Z tyłu dawał raczej dużą pewność, chociaż początek dobry nie był. Blisko sprokurowania gola po nerwowym podaniu do Blinda w pierwszych minutach.

Edson Alvarez 2/10

Szkoda już słów na postawę Meksykanina w Amsterdamie. Alvarez jest po prostu słaby i nie nadaje się do tego, aby grać w pierwszym składzie Ajaksu. Brak umiejętności piłkarskich i techniki próbuje nadrabiać agresją i walką, ale robi to nieudolnie jak wczoraj. Nawet jeśli czerwona kartka była dość kontrowersyjna, Edson zbierał sobie na nią od początku i jego zachowania mogły przyczynić się do podjęcia takiej, a nie innej decyzji przez sędziego.

Mohammed Kudus 9/10

Cóż to jest za zawodnik! Mohammed Kudus ma wszystko, aby zostać liderem Ajaksu i wielką gwiazdą tej ligi. Reprezentant Ghany ponownie był niemal doskonały. Pojedyncze, małe błędy praktycznie nie mające znaczenia dla meczu. Polot z jakim gra to po prostu miód na nasze oczy. Zdecydowanie jeden z autorów wczorajszego zwycięstwa z asystą przy bramce Antonego.

Quincy Promes 6/10

Dalej oczekujemy od niego więcej. Promes wchodzi w sezon powoli, podobnie jak miało to miejsce w poprzednim sezonie. Jest to piłkarz tak bardzo jakościowy, że wymagania wobec niego są naprawdę duże i poprzeczka wisi wysoko. Niestety problemem wydaje się to, że gra na pozycji, na której nie powinien. Odżył wczoraj dopiero po zmianie pozycji, gdzie był groźniejszy i ważniejszy dla drużyny. Na duży plus bramka i sytuacja, przy której świetnie interweniował Pasveer.

Dusan Tadić 6/10

Dalej upieram się, że niektórzy powinni nieco zmienić oczekiwania wobec Serba. Oczywiście od Tadicia trzeba oczekiwać wiele, ale należy pojąć, że nie jest ani cudotwórcą, ani 18-letnim Brazylijczykiem z polotem, szybkością i bajeczną techniką. To nie był najlepszy występ Serba, ale uznawanie go za jednego ze słabszych zawodników to oczywiście przesada. Tadić grał nieźle, ale widoczny zaczął być dopiero po zmianie pozycji. Dusan nie jest skrzydłowym, który przebiegnie z piłką 40 metrów, ogra 3 rywali i strzeli bramkę. Z przodu w przytrzymaniu piłki jest nieoceniony i pokazał to również wczoraj.

Zakaria Labyad 4/10

Byłem za tym, aby Marokańczyk po dobrym okresie przygotowawczym otrzymał swoją szansę w meczach o stawkę, bo po prostu na to zasłużył. Niestety wydaje się, że trzeba już skończyć z tym pomysłem i odesłać go na ławkę. Z przodu nie potrafi się zastawić i przytrzymać piłki, nie potrafi wziąć ciężaru gry na siebie i nie strzela niczego, czego nie wypadałoby strzelić. Z ławki może dawać jeszcze jakąś jakość i być solidnym zmiennikiem – raczej nic więcej.

Antony 8/10

Będziemy mieli z tego chłopaka bardzo wiele pożytku. Niebywała technika, szybkość, polot w grze – dla takich zawodników przychodzi się na stadiony, bo oni potrafią jedną akcją zmienić oblicze spotkania i tak właśnie stało się wczoraj. Brazylijczyk musi pozbyć się jeszcze kilku czynników, które obniżają jego noty, a kiedy to zrobi, będzie niesamowity.

REZERWOWI

Jurrien Timber 7/10

Patrząc na to, jak obrona grała w pierwszych 20 minutach po jego wejściu można było mieć najgorsze myśli. Timber zaskoczył jednak wszystkich i zagrał naprawdę bardzo, bardzo dobre spotkanie! Nie popełniał błędów i zaliczył jedną kluczową interwencję, która uchroniła Ajax przed utratą bramki. Naprawdę solidne zawody.

Jurgen Ekkelenkamp 7/10

Pojawił się na murawie jako zadaniowiec, bo po czerwonej kartce trzeba było coś zmienić. Ze swojej roli wywiązał się bardzo dobrze. Pewny i solidny z tyłu. pilnował swojego obszaru boiska i nie dawał rywalom swobody w środku pola mimo gry w przewadze. Bardzo żal sytuacji niemal 100%, która powinna zakończyć się golem, ale już samo włącznie się do akcj zasługuje na pochwały.

Sergino Dest -/10

Grał za krótko, aby uczciwie ocenić jego występ w tym spotkaniu.

Lassina Traore -/10

Grał za krótko, aby uczciwie ocenić jego występ w tym spotkaniu, ale nie sposób odmówić sobie krótkiego komentarza. Kilka minut i kilka strat oraz głupi faul tuż przed polem karnym w ostatniej minucie spotkania, który mógł kosztować 3 punkty.