Ajax vs NEC – przegląd prasy

Przyglądamy się opiniom i reakcjom holenderskich mediów po spotkaniu Ajaksu z NEC Nijmegen.

Piłkarze Erika ten Haga z przytupem rozpoczęli zmagania ligowe i walkę o obronę tytuły mistrzowskiego. Amsterdamczycy rozbili u siebie beniaminka, NEC Nijmegen 5:0. Wynik został ustalony już w pierwszej połowie. W prasie i mediach tym razem reakcje bardzo pozytywne.

Voetbal International: „Ajax zlitował się nad NEC po piorunującym początku”

Opis przebiegu sobotniej rywalizacji miał jeden podstawowy wniosek – po 20 minutach skończyły się wszelkie emocje. Ajax rozbił przeciwnika, który wrócił do Eredivisie i rozpoczął nowe rozgrywki w dobrym stylu. VI przywołuje również ciekawostkę od OptaJohan – tak szybkie i wysokie prowadzenie nie zdarza się bowiem często. Joden potrzebowali 20 minut, by prowadzić 4:0, co było wyczynem najlepszym w lidze od 55 lat. Ostatni raz Ajax dokonał tego w 1966 roku.

Ajax Showtime: „Ajax doskonale rozpoczyna ligę i pokonuje NEC 5:0”

Po raz kolejny podkreślony został fantastyczny początek w wykonaniu gospodarzy, którzy całkowicie stłamsili przeciwników. Trener rywali musiał reagować po 25 minutach, wprowadzając na boisko dodatkowego, doświadczonego obrońcę, Edgara Barreto. Od tego momentu gra NEC stała się nieco bardziej stabilna, a Ajax nie dochodził do sytuacji strzeleckich z taką łatwością jak na początku. W drugiej połowie piłkarze znacznie zwolnili tempo, co wyraźnie irytowało Erika ten Haga.

Ajax Life: „Ajax szybko rozprawił się z NEC w dniu „urodzin” Johan Cruijf ArenA”

Stowarzyszenie kibiców tak jak zazwyczaj opisuje przebieg meczu oraz wszystkie wydarzenia wokół. Na boisku – tak jak wszyscy widzieliśmy – Ajax od razu wziął się do roboty i stłamsił beniaminka. Szczególne wyróżnienie otrzymali Noussair Mazraoui oraz Dusan Tadić. Sporo działo się również poza meczem. Uhonorowany został Lasse Schöne, który oficjalnie pożegnał się z klubem i kibicami. Duńczyk otrzymał mnóstwo braw przed meczem, podczas meczu, gdy opuszczał boisko oraz po ostatnim gwizdku kiedy raz jeszcze wyszedł do kibiców. Owacje otrzymał także Antony, który zaprezentował złoty medal Igrzysk Olimpijskich z Tokio. Brazylijczyk dostał mały upominek od Overmarsa i Van der Sara. Nie zapominamy także o jeszcze jednym wydarzeniu – dokładnie 25 lat temu do użytku została oddana Johan Cruijff ArenA. Przed pojedynkiem z NEC odbyła się mała uroczystość, pokaz świateł, a wcześniej kibice zostali poproszeni by koniecznie przybyli na stadion ubrali w czerwono-białe koszulki.

Algemeen Dagblad: „Wirujący Ajax rozlicza się z beniaminkiem przed przerwą i siada na fotelu lidera”

AD podkreśla, tak jak wszystkie media, że Ajax doskonale wszedł w meczu i w kilkanaście minut rozbił przeciwnika, zdobywając kolejne bramki. W dniu 25-lecia Johan Cruijff ArenA kibice zostali wprowadzeni w odpowiedni nastrój dzięki pokazom świetlnym i występie DJów. Skrytykowany został natomiast szkoleniowiec NEC Nijmegen, Rogier Meijer, który nie trafił z ustawieniem i taktyką, co oznaczało, że posłał swoich zawodników na rzeź. Decyzja o zmianie po 25 minutach była jedynym ratunkiem, który nieco powstrzymał rozpędzony Ajax. Dziennikarze zastanawiają się również czy to Ajax był tak dobry czy jednak NEC takie słabe, jednak w tym momencie ciężko będzie wyciągnąć odpowiednie wnioski. Słowa krytyki otrzymał także Bas Nijhuis, który niesłusznie zaliczył piątego gola dla gospodarzy.

De Telegraaf: „Ostra inauguracja ligi w wykonaniu Ajaksu”

Podopieczni Ten Haga szybko zrehabilitowali się za wysoką porażkę z PSV i pokonali NEC 5:0, dzięki czemu wrócił optymizm i lepsze nastroje. 25-lecie Johan Cruijff ArenA zostało więc świetnie uhonorowane. Antony wrócił do Amsterdamu ze złotym medalem Igrzysk Olimpijskich, Lasse Schöne pożegnał się oficjalnie z klubem i kibicami, a później był jedynie świadkiem i tłem dla piłkarskiego show, jakie w pierwszej połowie zaprezentował Ajax. W dalszej dyskusji dziennikarze krytykują Joden za słabą drugą połowę. Za najlepsze występy wyróżnieni zostali Noussair Mazraoui i Dusan Tadić. Jak czytamy, będący w takiej formie Serb powinien być uznawany za głównego faworyta do nagrody piłkarza sezonu.