Przed momentem na Johan Cruyff ArenA odbyła się konferencja prasowa poświęcona sytuacji Abdelhaka Nouriego.

Na podstawie najnowszych informacji, które spłynęły do klubu, Ajax wziął na siebie pełną odpowiedzialność za dramat młodego zawodnika. Van der Sar przyznał, że na boisku w Austrii młodemu graczowi nie udzielono takiej pomocy jakiej trzeba było w tym momencie.

Dyrektor Ajaksu przeprosił również rodzinę zawodnika za to, że rozpatrzenie całej sytuacji trwało tak długo i że początkowo nie wzięto pełnej odpowiedzialności za to co się stało.

„Uznajemy odpowiedzialność za konsekwencje sytuacji i przyznajemy, że odpowiednia pomoc nie została zastosowana. Wyraziliśmy nasze głębokie przeprosiny dla rodziny Nouriego za tak późne wyjaśnienie sytuacji.”

Początkowo klub zakładał, że sytuacja pomocnika była dobra, a opierało się to między innymi na odczytywaniu monitora tętna Nouriego. Po tym jak rodzina zawodnika poprosiła KNVB o dodatkowe informacje, Ajax ponownie zbadał sprawę.

„W pewnym momencie sytuacja wyglądała tak: po przekazaniu nam wszystkich dostępnych informacji przez doradców medycznych i prawnych, doszliśmy do wniosku, że leczenie było odpowiednie i na tej podstawie nie ma powodu do zrzucania odpowiedzialności na klub. Ocena ta opierała się również na nagraniach wideo i monitorze tętna Abdelhaka. Petycja złożona przez rodzinę była jednak powodem do tego, aby poprosić innych ekspertów o opinię. Zaczęliśmy wątpić we wnioski naszych doradców. Chcieliśmy mieć 100% pewności, że nasza postawa jest poprawna. Ustalenia kardiologów są jasne.

1. Nie było odpowiedniego skupienia na pomiarze bicia serca, krążeniu i możliwej resuscytacji.

2. Defibrylator powinien zostać użyty wcześniej.

Możecie sobie wyobrazić jak ta opinia wpłynęła na mnie i wszystkich innych. Rutger został poinformowany pod koniec tygodnia, że wnioski kardiologów są inne od tych, które zakładaliśmy. Zadzwonił do mnie bezpośrednio, a wiadomość ta okazała się ogromnym szokiem. Oczywiście również dla rodziny, którą poinformowałem.

Selekcja została poinformowana o tej sytuacji przez Marka Overmaesa w Niemczech, podobnie jak wiele innych zaangażowanych stron, również gracze znajdujący się na Mistrzostwach Świata oraz Marcel Keizer i Hennie Spijkerman. Wszyscy byliśmy w szoku, ale to nic w porównaniu do tego, co rodzina Nouriego przeżywała przez 12 miesięcy.

Przez długi czas my, jako kierownictwo, ale także personel medyczny byliśmy przekonani, że Abdelhak otrzymał najlepszą możliwą opiekę. Pierwszą rzeczą, którą zrobimy będzie ponowne skonsultowanie się z rodziną. Chodzi o to, że zrobimy to, co konieczne, aby nadać sens odpowiedzialności jaką na siebie bierzemy. Chcemy rozwiązać to w jak najlepszy sposób. Chcę wyrazić raz jeszcze bardzo głębokie przeprosiny. To musiało być bardzo frustrujące, że zajęło nam to tak wiele czasu.

Chciałbym odnieść się jeszcze do jednej kwestii. Ponieważ w wyniku tej sytuacji czujemy, że musimy wziąć większą odpowiedzialności. To co stało się Abdelhakowi w Austrii mogło się zdarzyć każdemu innemu graczowi, nie tylko profesjonalnemu, ale również amatorskiemu. Czujemy się odpowiedzialni jako największy klub w Holandii, aby przekształcić nasze doświadczenia w naukę dla wszystkich, którzy zajmują się zdrowiem piłkarzy w Holandii. Ważne jest to, aby każdy wiedział jak się zachować w takiej sytuacji.”

 

 

Share:

Dodaj komentarz