• Lesley
  • Pozostałe
  • 0
  • 354 wyświetleń

Bardzo skuteczna druga połowa i wygrana nad AZ! Ajax Amsterdam nieoficjalnie mistrzem Holandii.

Piłkarze Ajaksu po wyrównanym początku w 7 minucie stworzyli sobie 100% sytuację. Piłkę na wolne pole dostał Tadić, dograł ją delikatnie na głowę Hallera, ale ten z bliskiej odległości nie zdołał pokonać Bizota. Pierwszy kwadrans tego spotkania to walka obu ekip o przejęcie inicjatywy. Minimalnie lepiej wyglądali gracze Ten Haga, ale poza sytuacją Hallera innych okazji nie było. W 20 minucie Ajax mógł mieć drugą szansę na gola. O piłkę bardzo dobrze powalczył Haller, zagrał do Klaassena, który świetnie powalczył i odegrał jeszcze do Antonego. Brazylijczyk był już w polu karnym, ale nie zdecydował się na strzał tylko na bardzo niecelne dogranie do Gravenbercha. W 24 minucie po raz pierwszy do dobrej akcji wyszło AZ. Wijndal próbował zagrywać wzdłuż bramki, ale dobrze piłkę odbił Stekelenburg. Po chwili potężnie sprzed pola karnego uderzał jeszcze kapitan gości, ale na szczęście minimalnie niecelnie. Nie minęły trzy minuty, a goście znowu mieli poważną szansę na gola. Z pola karnego uderzał dobrze Stengs, ale Stekelenburg raz jeszcze dobrze odbił piłkę do boku. W 29 minucie piłkarze z Alkmaar znowu przycisnęli, a do piłki na krótkim słupku niemal doszedł Boadu. Napastnik AZ został jednak przyblokowany, co uchroniło Ajax przed utratą gola.

Po półgodzinie z kontrą wyszli gracze Ajaksu, ale nie mieli wielkiego pomysłu na rozegranie całej akcji. Chaotyczne próby dograń zakończyły się tylko rzutem rożnym. W 32 minucie goście mieli kolejną doskonałą szansę na gola. Po błędzie Martineza sam na sam z bramkarzem wyszedł Gudmundsson, ale doświadczony golkiper poradził sobie z tym uderzeniem i jeszcze raz ustrzegł przed utratą gola. W 41 minucie przed utratą gola Joden uratował Alvarez. Goście rozegrali bardzo dobrze rzut rożny, po którym Martins Indi mógł wbić piłkę do pustej bramki. Interwencja Meksykanina zażegnała jednak niebezpieczeństwo. Dwie minuty później z rzutu wolnego nieźle uderzył Tadić, ale Bizot sparował piłkę na rzut rożny.

W przerwie Erik ten Hag nie zdecydował się na żadne roszady i posłał do gry tych samych piłkarzy. Druga część meczu mogła rozpocząć się dla Ajaksu wybornie. Antony dostał piłkę z przodu, ograł jednego z rywali i znalazł Gravenbercha. Piłka ugrzęzła gdzieś jednak pod nogami młodego pomocnika i z całej sytuacji nic nie wyszło. Dwie minuty później przed szansą stanął Tagliafico! Tadić bardzo dobrym podaniem znalazł lewego obrońcę, ten uderzył z półwoleja na bramkę Bizota, ale golkiper zdołał odbić ją na rzut rożny. Po chwili to goście po raz kolejny zawitali w polu karnym Amsterdamczyków. Boadu zagrał wzdłuż bramki do Karlssona, który jednak skiksował i nie trafił nawet w bramkę Stekelenburga. W kolejnych minutach gra była bardzo wyrównana, a na boisku więcej było walki i fauli niż dobrej piłki z kolejnymi okazjami na bramki. W 63 minucie bardzo dobrą piłkę w pole karne na nos Hallera posłał Martinez, ale 26-latek uderzał głową bardzo niecelnie. Po chwili w polu karnym znowu znalazł się Tagliafico, ale jego strzał odbił Bizot. Po tej akcji miejsce Antonego i Renscha zajęli Neres i Mazraoui.

W 67 minucie piłka w końcu znalazła drogę do siatki, a z bramki cieszyli się zgromadzeni na Arenie kibice! Dusan Tadić dostał piłkę na lewe skrzydło, zwiódł bardzo dobrze obrońcę i posłał piłkę na środek pola karnego, gdzie bardzo dobrze zachował się Haller. Napastnik wziął na plecy obrońcę i tym samym piłka przeszła idealnie na wbiegającego Klaassena, który nie mógł nie trafić do siatki. Strzelony gol dodał nieco skrzydeł piłkarzom Joden, którzy energiczniej zaczęli szukać kolejnego trafienia. W 77 minucie Tadić zagrał dobre podanie na wolne pole do Tagliafico, który obsłużył podaniem Gravenbercha. Młody pomocnik dostał piłkę jednak minimalnie za plecy i nie skorzystał z tej wybornej sytuacji. W 83 minucie ekipa Ten Haga powinna zdobyć gola na 2:0! Haller uruchomił Klaassena, który miał do wyboru Tadicia i Neresa. Piłka powędrowała do Brazylijczyka, który szybko ją odegrał, ale strzał Klaassena z bliskiej odległości odbił Bizot, który bardzo dobrze skrócił kąt pomocnikowi. Na pięć minut przed końcem miejsce Hallera zmienił Brian Brobbey. Młody napastnik został przywitany gwizdami, a już w pierwszej akcji powinien był zdobyć gola, ale przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. W doliczonym czasie gry po rzucie rożnym piłkę do siatki AZ skierował jeszcze po raz drugi Davy Klaassen.

66. Klaassen, 90. Klaassen

AFC AJAX: Stekelenburg; Rensch (65. Mazraoui), J. Timber, Martínez, Tagliafico; Álvarez, Gravenberch, Klaassen; Antony (64. Neres), Haller (85. Brobbey), Tadić (90+2. Idrissi).

AZ ALKMAAR: Bizot; Sugawara, Letschert (90+2. Leeuwin), Martins Indi, Wijndal; Midtsjø, Gudmundsson (73. De Wit), Koopmeiners; Stengs, Boadu, Karlsson (78. Reijnders).