Ajacieden w reprezentacjach

I po przerwie. Mecze narodowych reprezentacji za nami i w końcu przechodzimy do rywalizacji klubowych. Jak w ostatnich dniach radzili sobie piłkarze Ajaksu? Sprawdźmy.

Na zgrupowania wyjechało 13 zawodników Ajaksu Amsterdam. Szczęśliwie dla klubu, odwołano mecze w Ameryce Południowej, dzięki czemu okazję do odpoczynku mieli tacy gracze jak Tagliafico, Martinez, Neres i Antony. Reszta jednak nie próżnowała.

Reprezentacja Holandii rozpoczęła eliminacje do Mistrzostw Świata. Oranje przegrali 4:2 z Turcją, a następnie pokonali Łotwę 2:0 i Gibraltar 7:0. Maarten Stekelenburg uczestniczył tylko w treningach, nie zaliczył ani jednej minuty. Oficjalny debiut zaliczył Ryan Gravenberch. Młody pomocnik trzykrotnie wchodził na boisko z ławki, rozegrał łącznie 64 minuty. Więcej, bo aż 176 minut w trzech spotkaniach zgromadził Davy Klaassen. Pomocnik zdobył bramkę z Turcją, a w dwóch kolejnych pojedynkach zaliczył po jednej asyście. Najwięcej na boisku spędził Daley Blind (226 minut), który był podstawowym zawodnikiem kadry De Boera. Niestety w ostatnim meczu doznał poważnie wyglądającej kontuzji.

Holandia U21 rozegrała fazę grupową Mistrzostw Europy do lat 21. Holendrzy zremisowali 1:1 z Rumunią i Niemcami, a na koniec przypieczętowali awans do ćwierćfinału pokonując Węgrów 6:1. Najmniej, bo 8 minut zagrał Jurgen Ekkelenkamp. Najwięcej Kjell Scherpen, który był pierwszym wyborem trenera i zagrał trzy pełne mecze. Tak samo jak Perr Schuurs, który ponadto zdobył jedną bramkę. Trzykrotnie z ławki wchodził Brobbey, zgromadził niecałe 60 minut gry i zdobył gola w ostatnim meczu.

W tych samych mistrzostwach zagrał Dominik Kotarski. Młody golkiper Ajaksu wystąpił w dwóch spotkaniach dla reprezentacji Chorwacji. Jego zespół przegrał z Portugalią i Anglią, pokonał Szwajcarię i z trzema punktami na koncie niespodziewanie wywalczył awans do ćwierćfinału.

Dusan Tadić również był aktywny jako jeden z najważniejszych graczy reprezentacji Serbii. Jego zespół dobrze rozpoczął eliminacje do MŚ, pokonując Irlandię 3:2. W tym spotkaniu Tadić zaliczył 3 asysty. Kilka dni później Serbia zremisowała 2:2 z Portugalią, a następnie pokonała Azerbejdżan 2:1 (asysta Tadicia). Kapitan Ajaksu trzykrotnie schodził przed ostatnim gwizdkiem, jednak w sumie zgromadził 233 minuty gry.

Dokończono eliminacje do Pucharu Narodów Afryki. Lassina Traore świętował awans w barwach Burkina Faso, w dwóch spotkaniach zagrał prawie 90 minut i zaliczył asystę. Do turnieju głównego awansowała też Ghana, w której występuje Mohammed Kudus. Gracz Ajaksu w dwóch pojedynkach zdobył bramkę i zaliczył dwie asysty.

Dwa mecze towarzyskie rozegrała kadra Meksyku. Edson Alvarez zagrał prawie całe spotkanie z Walią (porażka 0:1) i wszedł na końcówkę w rywalizacji z Kostaryką (zwycięstwo 1:0).