Promowane

Wracamy! Już w najbliższą niedzielę drużyna Ajaksu wznowi rywalizację w Eredivisie, podejmując u siebie Spartę Rotterdam. Tradycyjnie na przedmeczowej konferencji prasowej pojawił się Erik ten Hag.

Szkoleniowiec Ajaksu miał do przekazania jedną pozytywną wiadomość już na samym początku. Choć wydawało się, że przerwa w grze Huntelaara potrwa około miesiąc, napastnik szybciej wraca do zdrowia i już wznowił treningi z zespołem. Jest zatem duża szansa na to, że będzie dostępny już w najbliższą niedzielę.

“Huntelaar dzisiaj z nami trenował i jeżeli wszystko będzie wyglądać w porządku to będzie dostępny w niedzielę. Musimy poczekać na reakcję jego organizmu, ale na treningu czuł się doskonale. W zasadzie on był poza grą od połowy grudnia i musiał być cierpliwy. Teraz powoli będzie wracał do swojego rytmu. Gravenberch? Jego zmiana w ostatnim sparingu była tylko ostrożnością i nic złego się nie dzieje. Jest dostępny” – powiedział Ten Hag.

Następnie Holender poruszył kwestię transferów. W ostatnich dniach mówi się o odejściach Razvana Marina i Noa Langa. Jak się okazuje, statusy tych dwóch zawodników nie są takie same.

“Chcemy utrzymać selekcję, która będzie rywalizować na trzech frontach. Potrzebujemy wszystkich zawodników. Patrzymy oczywiście na każdego indywidualnie i być może dla kogoś lepsze byłoby wypożyczenie. Tak nie jest w przypadku Marina. Chcę go zatrzymać. Zakładam, że zostanie z nami przynajmniej do końca obecnego sezonu.”

“Inaczej wygląda sytuacja Langa. Z jego perspektywy wiele się zmieniło, ponieważ dołączył do nas Ryan Babel i po kontuzji wrócił Promes. Konkurencja jest duża, Noa nie ma jeszcze dużego doświadczenia. To jest dla jego rozwoju najważniejsze i musi to dostać. Tak, jesteśmy otwarci na półroczne wypożyczenie i chcemy, by w czerwcu wrócił do nas jako dojrzalszy piłkarz” – wyjaśnił Ten Hag.

Trener został zapytany o sytuację Daleya Blinda, ale nie miał do przekazania żadnych konkretnych informacji.

“Nie mogę zbyt wiele powiedzieć. On jest z nami, jest w klubie i pracuje nad powrotem. Być może to potrwa tydzień lub dwa, być może nieco dłużej. Apelujemy o cierpliwość i wyrozumiałość. Umówmy się tak, że jeżeli będziemy mieć do przekazania coś nowego i ważnego, wtedy to zrobimy.”

Tej zimy Ajax zdecydował się na jeden transfer. Do kadry dołączył Ryan Babel, który może “zadebiutować” już w starciu przeciwko Sparcie Rotterdam.

“Tak, jest gotowy do gry. Uważam, że jest cennym wzmocnieniem, bardzo wszechstronnym zawodnikiem. Bardziej konkretnie będziemy to oceniać z treningu na trening, z meczu na mecz. Nie przypisujemy mu jednej pozycji. On potrzebuje odrobiny czasu do aklimatyzacji, ale to nie będzie problemem. Jest doświadczony, zna klub i zawodników i doskonale wie, jaki jest nasz styl gry. On już zrobił na treningach bardzo pozytywne wrażenie” – powiedział Ten Hag.

Media informują, że KNVB chce wprowadzić w Eredivisie system VAR, który wyglądałby tak samo jak ten z angielskiej Premier League. W ten sposób można wyłapać nawet centymetrowe spalone. Ten Hag nie jest fanem takiego rozwiązania.

“Naturalnie jestem zwolennikiem VARu, ponieważ gra staje się sprawiedliwsza. Niektóre sytuacje nie mają jednak nic wspólnego ze sprawiedliwością. Wszyscy chcą oglądać ofensywny futbol i atrakcyjne mecze. Teraz jednak chcemy przez kilka kamer doszukiwać się pozycji spalonej poprzez wystający kosmyk włosów. To jest przesada i poszło to już zdecydowanie za daleko. Musimy o tym rozmawiać i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.”

Na zakończenie Ten Hag wypowiedział się na temat celów na ten sezon. Trener nie chce skupiać się na konkretnych wytycznych, woli pracować nad ciągłymi poprawami stylu gry swoich podopiecznych. Jeżeli gra będzie odpowiednio dobra – przyjdą też trofea.

“Zawsze staramy się patrzeć na siebie. Chcemy udoskonalić naszą grę. Walka o mistrzostwo? Oczywiście, że to jest naszym celem. Zobaczymy, co się wydarzy i kto będzie z nami konkurował. Naturalnie, AZ spisuje się fantastycznie. Patrząc na nasz zespół cieszę się, że ponownie widoczna jest świeżość. W grudniu tego nie było, wszechobecne było zmęczenie. Mieliśmy okazję odpocząć i wracamy na odpowiednią ścieżkę.”

Ajax wydaje się być zdecydowanym faworytem spotkania ze Spartą, która jednak w tym sezonie pokusiła się o niespodzianki. Ekipa z Rotterdamu zremisowała 2:2 z PSV i pokonała w grudniu AZ 3:0.

“Przed każdym meczem jestem bardzo czujny i ostrożny. Żaden pojedynek nie jest łatwy i nie kończy się walkowerem. Sparta potrafi zaskoczyć. Musimy o tym pamiętać. Oni są silni fizycznie, dobrze wyprowadzają kontry i stwarzają zagrożenie po stałych fragmentach. Mają również swoje słabości” – zakończył Ten Hag.

Mecz Ajax Amsterdam – Sparta Rotterdam odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia o godzinie 14:30. Transmisja w Polsacie Sport News.

Share

Zostaw komentarz