Entertainment

Za nami kolejny okres reprezentacyjny, a zawodnicy Ajaksu wracają do Amsterdamu. Pora na podsumowanie ich gry w barwach narodowych.

Ostatni tydzień był udany dla Holendrów, którzy zapewnili sobie awans na Euro 2020. Oranje rozegrali przeciętne spotkanie z Irlandią Północną, ale remis 0:0 pozwolił na awans. W drugim spotkaniu na Johan Cruyff ArenA, Holandia pewnie pokonała 5:0 Estonię. W pierwszym meczu, 90 minut zaliczyli Joel Veltman, Daley Blind, Donny van de Beek oraz Quincy Promes. W spotkaniu na Arenie, 90 minut jako…prawy obrońca, zagrał tylko Promes. Pozostała trójka mecz oglądała z perspektywy ławki.

Dwa razy po 90 minut na drugim końcu świata, zaliczył Nico Tagliafico. Argentyna pokonała 1:0 Brazylię po bramce Messiego oraz zremisowała 2:2 z Urugwajem. Nico oba mecze rozegrał na swojej nominalnej pozycji lewego obrońcy.

Hakim Ziyech po raz pierwszy zagrał z opaską kapitańską Maroka. Gracz Ajaksu nie tak wyobrażał jednak sobie swój debiut, bo jego drużyna zremisowała 0:0 z Mauretanią. W drugim meczu było już lepiej i Maroko zwyciężyło 3:0 z Burundi. Pierwszego gola zdobył Noussair Mazraoui, który później opuścił murawę z kontuzją. Doniesienia sugerują jednak, że była to tylko czysta ostrożność i gracz nie jest kontuzjowany.

Udany okres reprezentacyjny ma za sobą również Edson Alvarez. Nie mający pewnego miejsca w składzie Ajaksu defensor, rozegrał dwa razy po 90 minut i zdobył nawet gola. Alvarez trafił do siatki w meczu z Panamą, wygranym 2:0. Meksykanie poradzili sobie również z Bermudami, wygrywając 2:1.

Dotkliwe porażki zaliczyli w ostatnich dniach Rumuni. Ekipa Razvana Marina przegrała ze Szwecją 0:2 oraz z Hiszpanią 0:5. Pomocnik Ajaksu w drugim meczu spędził na murawie 63 minuty, ale w niczym nie zdołał pomóc swojej drużynie.

Przeciętnie wypadły mecze reprezentacyjne dla Dusana Tadicia. Kapitan Ajaksu rozegrał pełne 90 minut w meczu z Ukrainą. Tadić zdobył gola z rzutu karnego oraz zaliczył asystę, ale to nie wystarczyło do pokonania Ukrainy. Serbowie zdołali rzutem na taśmę pokonać 3:2 Luksemburg, a Tadić opuścił boisko przed upływem 90 minut.

Stosunkowo zadowolony może być Andre Onana. Bramkarz rozegrał pełne 90 minut w meczu z Republiką Zielonego Przylądka oraz Rwandą. W obu spotkaniach, Andre nie dał się pokonać, ale Kamerun wygrał tylko jedno starcie, skromnie pokonując Rwandę 1:0.

Swój oficjalny debiut w kadrze USA zaliczył Serginio Dest. Obrońca Ajaksu zagrał w pierwszym składzie w meczu z Kanadą i zaliczył efektowną asystę. USA wygrało ten mecz 4:1. W drugim starciu, Amerykanie uporali się z Kubą 4:0, ale Dest oglądał mecz z ławki.

Burkina Faso zremisowała 0:0 z Ugandą, a mecz w pierwszym skłądzie rozpoczął Lassina Traore. W drugim meczu, napastnik nie pojawił się na murawie, a jego drużyna pokonała 2:1 Południowy Sudan.

180 minut padło łupem Perra Schuursa. Młody defensor pomógł Jong Oranje w pokonaniu Anglii 2:1 oraz pewnym rozbiciu Gibraltaru 6:0. W starciu z Anglikami, między słupkami Holendrów pojawił się również Kjell Scherpen.

Bardzo słaby okres ma za sobą kadra Oranje U20. Holendrzy przegrali oba swoje spotkania, kolejno z Francją 1:2 oraz dotkliwie z Czechami 1:4. W meczu z Czechami, gola honorowego strzelił Jurgen Ekkelenkamp. W pierwszym składzie znaleźli się również Noa Lang i Juan Castillo. W starciu z Francuzami, Castillo wybiegł w pierwszym składzie, a Lang z Ekkelenkampem pojawili się na murawie na 25 minut przed końcem.

Niemcy U20 okazali się lepsi od rywali z Portugalii, a zwycięstwo zawdzięczają Nicolasowi Kuhnowi. Skrzydłowy Ajaksu zdobył gola i zaliczył asystę przy drugim trafieniu dla Niemców. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0.

Mówiąc o meczach reprezentacji, nie sposób wspomnieć o Holandii U17. Oranje zakończyli udział w turnieju na 4 miejscu. W spotkaniu o trzecie miejsce, Holendrzy ulegli Francji. Do klubu wracają w końcu Calvin Raatsie, Devyne Rensch, Anass Salah-Eddine, Kenneth Taylor, Sontje Hansen, Naci Ünüvar, Steven van der Sloot i Youri Regeer. Hansen został najlepszym strzelcem turnieju, trafiając do siatki rywali aż 6 razy.