Promowane

Erik ten Hag odbył już konferencję, przed jutrzejszym meczem ligowym, w którym Ajax zmierzy się z SC Heerenveen.

Ten Hag nie ma łatwego zadania, bowiem kilku zawodników nie jest w pełni dyspozycji, a już w najbliższy wtorek, Joden rozpoczną zmagania w Lidze Mistrzów – od razu bardzo istotnym meczem z Lille u siebie.

Pierwsze pytanie dotyczyło Donnego van de Beeka. Pomocnik jest nieobecny już od pewnego czasu i jego brak wydaje się być największym osłabieniem Ajaksu.

“Donny pracuje z dnia na dzień. Mamy nadzieje, że wróci jak najszybciej, ale nie chcemy, aby to się powtórzyło. Zachowujemy ostrożność. Jutro nie zagra, ale pracujemy teraz nad wtorkiem. Póki co jednak, Donny nie wrócił do treningów z drużyną.”

Pozostali gracze, wobec których istniały znaki zapytania to Noussair Mazraoui i Dusan Tadic.

“Mazraoui również nie znajdzie się w selekcji. Dopiero co wrócił po kontuzji mięśniowej. Mamy nadzieje, że pozbędzie się problemu szybko. Sam myślę, że może się to udać.”

“Dusan normalnie trenował w czwartek, więc znajdzie się w selekcji. Wrócił jednak z problemami, więc z pewnością rozważymy opcję gry bez niego.”

Kolejnym graczem, który od dłuższego czasu jest poza grę, jest Siem de Jong. W tym przypadku jednak, niewielu kibiców odczuwa brak byłego kapitana Ajaksu.

“Siem de Jong znajdzie się jutro w szerokiej selekcji na to spotkanie.”

Jak się okazuje, doświadczony De Jong, może jednak odgrywać w Amsterdamie pewną rolę, nawet mimo ogromnej rywalizacji o skład.

“Dani de Wit nie miał w Amsterdamie perspektyw. Lepiej, że odszedł do miejsca, gdzie są dla niego lepsze perspektywy. Będziemy mu się jednak dalej przyglądać. Mając Siema de Jonga, mamy zawodnika, który może wypełnić rolę De Wita.” 

“2 miliony to nie tak mało Mike. Nie chciałbyś mieć ich w swojej kieszeni?” – skomentował ironicznie Ten Hag, odpowiadając na kolejny atak ze strony De Telegraaf, tym razem w kwestii kwoty transferu De Wita.

Ten Hag poruszył również temat Sergiño Desta, który póki co jest odkryciem sezonu i bitwę stoczą o niego Holandia i Stany Zjednoczone.

“Zwróciłem KNVB uwagę na to, aby dokładniej mu się przyjrzeli. Teraz piłeczka jest po ich stronie. Czy to dziwne, że to robię? Nie oceniam tej sytuacji. To interes całej holenderskiej piłki, dlatego stoję po tej stronie. Jako Holender i holenderski trener, oczywiście wolę Oranje. Będę jednak szanował to, jeśli wybierze USA.”

“Można wymieniać z nim pomysły i swoje zdanie, ale to on musi podjąć własną decyzję. Dest bardzo dobrze się rozwija i nie jestem tym zaskoczony. Musi robić jednak kolejne kroki naprzód, co jest dobre dla wewnętrznej rywalizacji w Ajaksie. Jest dla nas dobrą opcją do wyboru składu.”

Menadżer zapewnił również, że nie ma zamiaru jutro osłabiać swojej drużyny, oszczędzając najważniejszych graczy na mecze z Lille i PSV.

“Nie, nie bierzemy takiego rozwiązania pod uwagę przeciwko Heerenveen. Następny mecz jest dla nas najważniejszy.”

Jak już wyżej wspomniano, niewykluczone jednak, że jutro nie zagra Tadic, który narzeka na drobne problemy. Ten Hag ma jednak opcje rezerwowe w postaci Huntelaara, Promesa, Neresa czy Ziyecha. Zdaniem bossa, nie ma problemu, aby wszyscy ci zawodnicy grali razem, nawet przy obecności Tadicia.

“Oczywiście, dlaczego nie? To z pewnością opcja. Wszystko zależy jednak od ich odpowiedzialności defensywnej. Jeśli gra się tak dużą ilością atakujących, liczy się to, z jaką odpowiedzialnością obronną wchodzą na murawę. Jeśli jednak postawisz pewne wymagania i jasno przedstawisz czego oczekujesz, to z pewnością możliwe.”

“Zawodnicy mogą wypełniać kilka ról. Najważniejsze jest jednak to, jak mogą się wzajemnie uzupełniać z innymi. Chcemy atakować na różne sposoby i przede wszystkim dynamicznie. Pracujemy od podstaw, a kiedy tak się robi, można nadać drużynie pewną strukturę. Wówczas nie ma znaczenia, kogo się wybiera do gry. Dla pewnych automatyzmów, lepiej jest jednak wystawiać ten sam skład częściej.”

Share

Zostaw komentarz