Entertainment, Transfery

Przeciągający się temat odejścia Matthijsa de Ligta rodzi coraz więcej pytań i spekulacji. W celu wyjaśnienia obecnej sytuacji Freek Jansen z Algemeen Dagblad przygotował mały artykuł podsumowujący.

De Ligt najprawdopodobniej przeniesie się z Ajaksu do Juventusu i jest to tylko kwestią czasu.

W którym miejscu znajduje się ten transfer aktualnie?

Negocjacje między klubami są w pełnym rozkwicie. Juventus musi zbliżyć się do oczekiwań Ajaksu, nie ma innej drogi do finalizacji tego transferu. Nadal pozostaje pewna luka między kwotą proponowaną a oczekiwaną. Pierwsza formalna oferta wyniosła 50 milionów euro + 15 milionów w bonusach. Została ona odrzucona. W ostatnim czasie włoskie media sugerowały, że Juventus podwyższył propozycję do gwarantowanych 67 milionów i tym samym zbliżył się do oczekiwań, choć to wciąż nie kończy sprawy. Sygnały z Amsterdamu są jasne i są to żądania warte około 80 milionów euro, minimum 75.

Jaka jest rola agenta piłkarza, Mino Raioli?

Raiola jest negocjatorem twardym i skutecznym. Jego zadaniem jest wynegocjowanie najlepszych finansowo warunków dla siebie i reprezentowanego zawodnika. W pierwszej kolejności skupia się na przyszłości gracza. Włoch w ostatnich miesiącach intensywnie pracował, by wypracować najlepszą możliwą ofertę kontraktową dla De Ligta. Wiele europejskich klubów wyrażało poważne zainteresowanie, ale po jakimś czasie wyłoniła się trójka faworytów: Barcelona, PSG i Juventus. Jako pierwsza odpadła Barcelona, która nie spełniła wszystkich wymagań kontraktowych. Kapitan Ajaksu zdecydował się zaakceptować ofertę Juventusu, między innymi również ze względu na obecność w drużynie Cristiano Ronaldo. Mino Raiola uzgodnił wszystkie szczegóły, pięcioletni kontrakt, zarobki z bonusami na poziomie nawet 12-14 milionów euro. Część pierwsza zakończona. Kolejnym etapem były negocjacje między klubami.

Dlaczego Ajax nie czeka na najwyższą możliwą ofertę?

Ma to związek z różnymi ustaleniami z poprzedniego roku. Po rozegraniu bardzo rozczarowującego sezonu bez europejskich pucharów Ajax znalazł się w trudnej sytuacji. Władze klubu chciały stworzyć mocny projekt sportowy oparty na wszystkich obecnych w kadrze graczach i wzmocnić się doświadczonymi piłkarzami – Blindem i Tadiciem. Takie osoby jak Frenkie de Jong, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Kasper Dolberg i Justin Kluivert mogły liczyć na ciekawe oferty z innych klubów. Ajax chciał wszystkich zatrzymać i musiał działać szybko. Między innymi stworzono wzruszający filmik, ale przede wszystkim zaproponowano ulepszenie indywidualnych kontraktów. Z tym natomiast wiązało się także zobowiązanie o umożliwieniu transferu latem 2019 roku. Cierpliwy nie był tylko Kluivert, który zdecydował się odejść do Romy. Pozostali mogli przeżyć w Amsterdamie niezapomniany i pełny sukcesów sezon. Ajax przyjął realistyczne stanowisko i zapowiedział, że będzie skłonny współpracować w sprawie transferów za określoną, rozsądną kwotę.

Czy istnieje ustne zobowiązanie co do kwoty transferowej?

Otoczenie De Ligta twierdzi, że Ajax obiecał przystać na odejście za około 50 milionów euro. Umowa ta nigdy nie została spisana i dlatego nie ma praktycznie żadnych szans, by obrońca teraz tyle kosztował. Dużą rolę odgrywa także sytuacja na rynku transferowym i wartość piłkarzy. Rok temu kwota 50 milionów była rekordowa i dość rozsądna, ale bardzo dużo zmieniło się w ciągu jednego sezonu. De Ligt był kapitanem i liderem zespołu, który dotarł do półfinału Ligi Mistrzów, zaliczył także kilka świetnych występów w reprezentacji Holandii. Sytuacja się zmieniła także z powodu transferów innych talentów jak Frenkie de Jong (75 milionów + 11 bonusów) czy Joao Felix (wpłacona klauzula w wysokości 126 milionów). Wartość niemal każdego gracza Joden znacznie wzrosła. Dlatego Ajax nie ma zamiaru sprzedawać De Ligta za 50 milionów. Juventus będzie musiał zbliżyć się do oczekiwanej ceny w wysokości 75 mln.

Jak to się zakończy?

De Ligt rozpoczął treningi z Ajaksem, ale w gruncie rzeczy jest to logiczny ciąg wydarzeń. Obrońca stawił się w klubie po wakacjach i cierpliwie czeka na zakończenie negocjacji. Juventus od samego początku był jednym z faworytów, a wszystko w ostatnich miesiącach przeciągało się przez zainteresowanie i oferty innych klubów. De Ligt wybrał mistrzów Włoch. Ten transfer dojdzie do skutku. Wygląda na to, że wszystkie strony chcą sfinalizować transakcję jak najszybciej. Ajax pogodził się ze stratą kapitana i chce szybko sprowadzić Edsona Alvareza. Ekipa z Turynu nie chce podejmować ryzyka na przykład kontuzji Holendra w meczu sparingowym jeszcze dla Ajaksu. Ostateczne pytanie to nie gdzie, a kiedy De Ligt odejdzie z Ajaksu.

Share

2 komentarze

  1. kilof

    Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

    Czekam na dzień kiedy te mafijne federacje zwane uefa i fifa upadną, to będzie najlepszy dzień dla futbolu. Albo równe zasady dla wszystkich albo nic.

  2. Crayzie

    Dlaczego De Ligt chce przejść właśnie do Juventusu ??? Z tego artykułu się dowiecie: http://weszlo.com/2018/08/11/wloska-ofensywa-podatkowa-futbolu-zmieni-sie-uklad-sil/

Zostaw komentarz