Młodzież, Promowane

Przed momentem w Amsterdamie zakończył się rozgrywany co roku, prestiżowy turniej Future Cup. Piłkarze Ajaksu w finale rozgrywek ulegli drużynie Juventusu.

Dzień 1

Piłkarze Ajaksu rozpoczęli turniej od meczu z…Juventusem, co swoją drogą było powtórką finału…sprzed roku. Tak, tak, obecność obu ekip w dwóch finałach nie jest żadnym przypadkiem.

Mecz z Włochami nie rozpoczął się jednak najlepiej, bo już po kilku minutach boisko opuścił kapitan Kenneth Taylor. Młody pomocnik doznał fatalnie wyglądającej kontuzji i zakończył swój udział w turnieju. Joden sprawiali lepsze wrażenie w pierwszych 20 minutach gry, ale nie potrafili zaskoczyć obrony Juve. Największe okazje mieli Donny Warmerdam oraz Sontje Hansen, ale żaden z nich nie okazał się wystarczająco skuteczny, aby pokonać bramkarza. Przełamanie nadeszło tuż przed przerwą, a gola zdobył nie kto inny jak Naci Ünüvar. Młody pomocnik przymierzył technicznie ze skraju 16 i pokonał bramkarza. Jak się ostatecznie okazało, trafienie młodego pomocnika wystarczyło do odniesienia zwycięstwa. Wygrana Joden powinna być okazalsza, ale piłkarze marnowali okazję za okazją, co skutkowało nerwową końcówką meczu.

AFC Ajax U17 1:0 Juventus FC U17

1:0 Ünüvar

Ajax O17: Raatsie, Bonnah, Kasanwirjo, Rensch, Salah-Eddine, Warmerdam, Hoogerwerf, Taylor, Hansen, Ünüvar, Regeer

Grupa A

Tottenham Hotspur U17 3:0 FC Sagan Tosu U17

Grupa B

Atletico Madryt U17 1:1 Anderlecht U17
Boca Juniors U17 2:0 Paris Saint Germain U17

Po wygranej nad Juventusem i wyraźnej przegranej Sagan Tosu z Tottenhamem, wydawało się, że Ajax czeka łatwa przeprawa, która zapewni grę w półfinale rozgrywek. Niestety jednak, rzeczywistość okazała się dla Amsterdamczyków bardzo brutalna. Japończycy już po 6 minutach wyszli na niespodziewane prowadzenie. Ajax liczył na szybki powrót do gry, ale w drugim meczu tego dnia, nic nie wychodziło tak jak powinno. Joden nie otrząsnęli się z pierwszego gola, a już przegrywali 0:2. Sagan Tosu chwile później miało wyborną okazję na trzeciego gola, ale świetnie w bramce spisał się Dieker. Co nie udało się wcześniej, udało się jeszcze przed przerwą. Po 30 minutach gry, Ajax sensacyjnie przegrywał z japońskim rywalem 0:3. W przerwie w szeregach Ajaksu doszło do przetasowań, dokonano pięciu zmian, ale na niewiele się one zdały. Mecz zakończył się wynikiem 0:3, a warto podkreślić, iż Sagan Tosu mogło wygrać to spotkanie znacznie wyżej.

AFC Ajax U17 0:3 Sagan Tosu U17

Ajax U17: Dieker; Bonnah, Kasanwirjo, Rensch, Aksit; Regeer, Ünüvar, Beelen; Pinas, Hoogewerf, Hansen

Grupa A

Juventus FC 1:0 Tottenham Hotspur U17

Grupa B

Atletico Madryt U17 0:2 Paris Saint Germain U17
Boca Juniors U17 1:2 Anderlecht U17

Po kompromitującej porażce z Sagan Tosu, Ajax musiał pokonać Tottenham Hotspur, aby awansować do półfinału rozgrywek Future Cup. Amsterdamczycy pojawili się na murawie w najsilniejszym zestawieniu, które ostatecznie dało awans! Jedyne trafienie w meczu zaliczył nie kto inny jak Unuvar. Młody gwiazdor Ajaksu kolejnym trafieniem wysłał Amsterdamczyków do półfinałów. Środkowy pomocnik wykorzystał zamieszanie w polu karnym Spurs i dopadł do przypadkowo odbitej piłki, nie dając bramkarzowi szans na skuteczną interwencję.

AFC Ajax U17 1:0 Tottenham Hotspur U17

1:0 Unuvar

Ajax U17: Raatsie; Bonnah, Kasanwirjo, Rensch, Salah-Eddine; De Waal, Regeer, Warmerdam; Pynadath, Hansen, Ünüvar.

Grupa B
Atletico Madryt U17 1:0 Boca Juniors U17
Anderlecht U17 4:0 Paris Saint Germain U17

Dzień 2

FC Sagan Tosu U17 3:1 Paris Saint Germain U17 – mecz o 7 miejsce

Półfinał

W pierwszym meczu półfinałowym, Juventus mierzył się z Atletico Madryt, ale spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem i o wyniku musiały zadecydować jedenastki. Lepsi okazali się Włosi, którzy zameldowali się w finale rozgrywek po raz drugi z rzędu.

Juventus FC (RK) 0:0 Atletico Madryt U17

Półfinał

Piłkarze Ajaksu dobrze rozpoczęli mecz z Belgami i szybko objęli zasłużone prowadzenie. Po dośrodkowaniu w pole karne, doskonałym uderzeniem popisał Neraysho Kasanwirjo, który nie dał szans bramkarzowi Anderlechtu na obronę. Joden szybko rzucili się na rywala chcąc zdobyć drugiego gola, ale to się nie udało, bo pojedynek z bramkarzem przegrał Jaymillio Pinas. Ajax przeważał jednak do końca pierwszej połowy i tylko dobra forma golkipera uchroniła Anderlecht przed wyższym wynikiem. Belgowi mieli w tym meczu w zasadzie tylko jedną okazję, którą “wypracowali” sobie po błędzie bramkarza Ajaksu. Szczęśliwie zakończyło się jednak bez straty gola. Ajax zdołał natomiast dobić rywala w końcówce. Za zmarnowaną szansę zrehabilitował się Pinas, który wykorzystał podanie Unuvara i zdobył gola na 2:0.

AFC Ajax U17 2:0 Anderlecht U17

1:0 Kasanwirjo, 2:0 Pinas

Ajax U17: Raatsie, Bonnah, Kasanwirjo, Rensch, Salah-Eddine, Warmerdam, Ünüvar, Regeer, Pinas, Hansen, De Waal

Finał

Finałowe starcie Ajaksu z Juve nie zaczęło się dobrze. Już w piątej minucie Włosi objęli prowadzenie, kiedy piłkę do siatki skierował Erwin Omic. Ajax próbował odpowiedzieć, ale Włoska obrona tym razem była trudna do sforsowania. W 23 minucie niestety zrobiło się już 0:2. Piłkę do bramki skierował Cosimo Da Gracia i Ajax był już w bardzo trudnej sytuacji. Siedem minut po przerwie w serca kibiców wstąpiła nadzieja. Sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką, a piłkę do siatki skierował Kasanwirjo! Joden mieli 20 minut na to, aby wyrównać stan tej rywalizacji. W 42 minucie ekipa Juventusu została osłabiona, po czerwonej kartce dla jednego z piłkarzy. Mimo gry w przewadze jednego zawodnika, Amsterdamczycy nie zdołali doprowadzić do wyrównania i przegrali to spotkanie.

AFC Ajax U17 1:2 Juventus FC U17

0:1 Omic, 0:2 Da Costa, 1:2 Kasanwirjo

Ajax U17: Raatsie; Bonnah, Kasanwirjo, Rensch, Salah-Eddine; De Waal, Regeer, Warmerdam; Hansen, Pinas, Ünüvar.