Entertainment

Czy już wkrótce z Amsterdamu zniknie tradycja machania białymi flagami przed meczami w Europejskich Pucharach? Niewykluczone.

Każdy kto chociaż raz był na Arenie, wie jak wielką atmosferę tworzą te małe flagi. Ponad 50 tysięcy flag, którymi kibice Ajaksu machają przed rozpoczęciem spotkania to klimat trudny do podrobienia. Niestety ekolodzy mogą wkrótce na ten klimat wpłynąć.

Coraz więcej osób ma zastrzeżenia, bowiem flagi wykonane są z plastiku. Żyjemy natomiast w czasach, kiedy do takich kwestii przywiązuje się coraz to większą wagę.

“Czy tworzenie 50 tysięcy plastikowych flag pasuje do dzisiejszych czasów? Wszystko po to, aby na kilka minut pomachać nimi przed meczem. Czy nie można ewaluować tej tradycji? 100 procentowo biodegradowalny plastik może być opcją? Ogromne ilości plastiku kończą w oceanach trafiając tam z mórz czy rzek i zabijając miliony morskich stworzeń. Holendrzy mogą być dumni z naszej organizacji, która oczyszcza ocean z plastiku, ale to również nasz obowiązek walczyć o to, aby nie dodawać tam więcej niepotrzebnego plastiku.” – pisze w swojej kolumnie dziennikarz Menno Pot.

Bardzo możliwe, że pomysł szybko zyska poparcie. Holandia od dłuższego czasu podejmuje liczne inicjatywy związane z ograniczeniem użycia plastiku. Dla przykładu, podróżni korzystający z własnych kubków, otrzymują w sklepach na stacjach zniżki. Wszystko po to, aby nie pobierali oni niepotrzebnie jednorazowych, plastikowych kubków.

Czy Ajax podejmie wkrótce inicjatywę w tej sprawie? Czy można spodziewać się innego tworzywa to produkowania flag albo usunięcia ich z Johan Cruyff ArenA? Jeśli tak by się stało, niewątpliwie europejskie noce straciłyby sporo uroku.

Share