Entertainment, Opinie

Drużyna Ajaksu w ostatnich tygodniach wzbudza coraz więcej emocji, a co za tym idzie – więcej dyskusji. Rozpoczynamy nowy cykl na naszej stronie, w którym co jakiś czas przedstawiać będziemy opinie holenderskich ekspertów.

Do interesującej dyskusji doszło w poniedziałkowy wieczór w programie Natafelen w telewizji FOX Sports. O zespole Ajaksu oraz o trenerze rozmawiali między innymi Valentijn Driessen (szef działu piłki nożnej De Telegraaf), Freek Jansen (redaktor Voetbal International) oraz Sjoerd Mossou (redaktor Algemeen Dagblad). Głównym tematem były zasługi Erika ten Haga.

“Oczywiście, Ten Hag słusznie otrzymuje teraz pochwały. Nie można jednak zapominać, że nie wszystko w tym sezonie poszło zgodnie z planem. Była wpadka z Heraclesem Almelo przez błędną rotację oraz porażka z PSV. Z tego wzięło się pięć punktów straty do lidera. Dopiero po meczu w Eindhoven Ten Hag lepiej dostosował taktykę zespołu i za to należą się komplementy” – powiedział Driessen, który kontynuuje wątek blamażu na Philips Stadion.

“Ajax przegrał tamten mecz wyłącznie z winy trenera.”

Na to z kolei odpowiedział Freek Jansen. “Zgadzam się, że ustawienie nie było odpowiednie. Powinien w defensywie zagrać Max Wober, ale gdyby tak się stało również nie byłoby gwarancji tego, że Ajax tego meczu nie przegra.”

“Sposób gry Ajaksu nie wynika tylko z ilości jakości w zespole. To świetny futbol, rozgrywany mądrze i logicznie” – dodaje Mossou.

“Styl i przede wszystkim ustawienie Lasse Schone i Frenkiego de Jonga w drugiej linii pod względem defensywnym to doskonały przykład na to, że widać rękę trenerską Erika ten Haga” – powiedział Jansen.

Następnie przedyskutowano występy Joden w Lidze Mistrzów.

Mossou: “Oni mają już osiem punktów w dość trudnej grupie. To sukces. Wystarczy spojrzeć na dokonania Ajaksu w Europie w ostatnich 15 latach.”

Driessen: “Wtedy nie było tak dużych transferów. Teraz klub wydał 35 milionów euro, co natychmiast zbliżyło drużynę jakościowo do AEK-u Ateny i przede wszystkim do Benfiki.”

Jansen: “Oglądaliśmy ostatnio mecz Ajaksu w Lizbonie. To było spotkanie, które holenderski klub zazwyczaj powinien po prostu przegrać. Była duża przewaga Benfiki pod względem fizycznym. Ajax nie zagrał dobrego meczu, ale widzieliśmy walkę i to, że piłkarze byli w stanie skakać w ogień za siebie wzajemnie. Właśnie dzięki temu udało się wyrwać jeden punkt. Uważam, że to jest jakość. Trzeba za to chwalić zawodników, ale również trenera.”

Do kolejnej interesującej dyskusji doszło także w programie Veronica Inside. O Ajaksie, Eredivisie i zawodnikach rozmawiali holenderscy dziennikarze, Rene van der Gijp i Johan Derksen.

“Ajax ma lepszy zespół niż PSV. Myślę, że Ajax mógłby bardziej rywalizować z Tottenhamem niż zrobiło to PSV” – powiedział Van der Gijp.

“W niedzielę świetnie zagrał Donny van de Beek. Można go czasami krytykować, ale jak już tutaj mówiliśmy – jeżeli pomocnik zapewnia około 15 bramek w sezonie to po prostu musisz pozwolić mu grać. Pomocnicy strzelający bramki to zawsze duża wartość dodana do zespołu. Jak jest w PSV? Myślę, że Pablo Rosario, Jorrit Hendrix i Gaston Pereiro wspólnie nie zdobędą 15 bramek” – dodaje.

“Erik ten Hag ma w kim wybierać. Jeżeli w pierwszym składzie jest Van de Beek, wtedy na ławce zasiada taki gracz jak David Neres. Nie zawsze można zrozumieć dane wybory, ale oglądając występ Van de Beeka w niedzielę, po prostu nie można z tym dyskutować” – powiedział Derksen.

“Nie podobało mi się natomiast zachowanie Matthijsa de Ligta. Popełnił duży błąd przy stracie bramki i wolał winić za to sędziego. Później jeszcze tłumaczył, że trudno momentami znaleźć motywację. Jeżeli to jest problem dla tak młodego gracza w lidze holenderskiej to ktoś zasługuje na kopniaka w tyłek” – dodał Derksen.

Z którą opinią i wypowiedzią zgadzacie się najbardziej? Zachęcamy do dyskusji! Przy okazji dajcie znać w komentarzach, czy chcecie, by takiego rodzaju artykuły z opiniami holenderskich dziennikarzy pojawiały się u nas regularnie!

Share