Młodzież, Opinie

Pierwszym graczem na tapecie naszej najnowszej serii artykułów zostaje napastnik Ajaksu U19 – Brian Brobbey. Mniej więcej dwa razy w miesiącu będziemy starali się przybliżyć sylwetkę najbardziej perspektywicznych zawodników młodzieżowych drużyn Ajaksu.

Jeśli ktoś zasługuje na to, aby być numerem #1 w naszej serii, z pewnością jest to właśnie ten gracz, przed którym przyszłość stoi otworem. Oczywiście ktoś powie, jak wielu takich graczy było już w Amsterdamie i jak wielu wróżono wielką przyszłość? Odpowiadamy: dziesiątki. Brobbey być może zginie jeszcze w drużynach młodzieżowych Ajaksu, ale jeśli zostanie odpowiednio pokierowany, sam nie będzie popełniał błędów, ma wszystko, aby stać się wysokiej klasy graczem.

Brian Brobbey, a właściwie Brian Ebenezer Adjei Brobbey urodził się 1 lutego 2002 roku w Amsterdamie, ale posiada również korzenie z Ghany. W ramach ciekawostki, bratem Briana jest były gracz PSV, a obecnie zawodnik niemieckiej Herty – Derrick Luckassen. Mimo zaledwie 16 lat, napastnik zdążył już zaliczyć występ w drużynie Jong Ajax na zapleczu Eredivisie, a w tym sezonie jest numerem jedne w formacji ofensywnej drużyny U19.

Brian swoje pierwsze krok stawiał w drużynie AFC, ale trudno nie uznać go za wychowanka Ajaksu, bo bardzo, bardzo szybko trafił do klubowych akademii i drużyny F1. Rok po roku, Brobbey występował w drużynach E2, E1, D2, D1, C2, C1, B1 aż w końcu trafił do ekipy B1 czyli Ajaksu U17. W każdym sezonie napastnik imponował skutecznością, dużą ilością bramek i nie bez przyczyny przecież jest członkiem młodzieżowych drużyn narodowych od szczebla U14.

Młody piłkarz wyróżniał się w każdej drużynie w której grał nie tylko bramkami czy umiejętnościami. Czym jeszcze imponuje Brobbey? Myślę, że każdy kto chociaż raz widział go na oczy, nie będzie miał problemu z odpowiedzią na to pytanie. Brobbey to po prostu…bestia. 16-latek ma posturę i wygląd dorosłego mężczyzny, co też znacznie ułatwia mu grę, bowiem fizyczna rywalizacja z nim jest z góry skazana na niepowodzenie. Oczywiście od razu nasuwało się jednak pytanie, czy Brobbey będzie w stanie rywalizować na wyższym poziomie, kiedy ważniejsze od siły fizycznej staną się spryt, technika i po prostu umiejętności czysto piłkarskie. Im dalej jesteśmy w trakcie sezonu, tym bardziej można odpowiedzieć na to pytanie, a odpowiedź brzmi oczywiście “tak.

Jeśli już wspomnieliśmy o reprezentacji narodowej, warto przytoczyć statystyki. Sześć spotkań dla drużyny U15 i cztery gole. Pięć meczów dla U16 i pięć bramek oraz 16 spotkań dla kadry U17 z ośmioma trafieniami.

W sezonie 2018/19, Brobbey to najskuteczniejszy strzelec wszystkich drużyn młodzieżowych. 16-latek zanotował już 15 trafień, a w ostatnich pięciu meczach przechodzi sam siebie zdobywając siedem trafień. Brobbey trafiał do siatki w meczach z Groningen, dwukrotnie ze Spartą Rotterdam, ustrzelił hat-tricka z NEC, a w ubiegłą środę zaliczył debiutanckie trafienie w Młodzieżowej Lidze Mistrzów, trafiając do siatki Benfiki.

W Amsterdamie doskonale wiedzą jak duży talent drzemie w osobie 16-latka. Kilka miesięcy temu, chwilę po ukończeniu wymaganych 16 lat, Brobbey podpisał pierwszy kontrakt z klubem, który wiąże go w Amsterdamie do 2021 roku.

Sam Brobbey również doskonale wie gdzie się znajduje i zamierza to wykorzystać. Mimo młodego wieku, piłkarz myśli już o grze dla pierwszej drużyny i w zasadzie dlaczego nie? W trwającym sezonie swoje mecze dla ekipy Ten Haga zdążył zaliczyć już Ryan Gravenberch, który pokazał, że już w tak młodym wieku można myśleć realnie o grze na najwyższym poziomie. To w końcu Ajax i tutaj wierzy się w młodzież!

“W ciągu dwóch lat, kiedy będę miał siedemnaście, osiemnaście lat, mam nadzieję zagrać dla pierwszej drużyny.” – mówił jakiś czas temu Brobbey.

Być może wszelkie zachwyty nad Brobbeyem są zbyt wczesne, bo jak już wcześniej mówiliśmy, w Amsterdamie było już wielu takich, którzy mieli osiągnąć wszystko, a skończyli…nigdzie.

Raz po raz z wielką przyjemnością ogląda się jednak tego gracza i kiedy mamy ku temu okazję, robimy to z radością. Ze względu na swoje warunki fizyczne, Brian bez problemu wygrywa górne piłki i potrafi zaskoczyć rywali chociażby uderzeniem głową. Co jednak ciekawe, z piłką przy nodze na ziemi, Brobbey jest jeszcze bardziej niebezpieczny i kompletny. Mimo swojej postury, to bardzo szybki gracz, ale i owa postura ułatwia mu grę. 16-latek imponuje umiejętnością zastawienia się i wzięcia rywala na plecy. Poza tym Brobbey potrafi zejść do środka pola, odegrać i dzięki temu stworzyć partnerom więcej miejsca. Ten motyw szczególnie dobrze widoczny był w drużynie U17, kiedy był to stały element gry tej ekipy.

W ogromnym błędzie będą Ci, którzy pomyślą, iż Brobbey to typowy “powerhouse”, którego rolą jest zastawienie się, przepchnięcie i ewentualnie wykończenie akcji, a takich graczy Ajax nie potrzebuje. Nic bardziej mylnego, bo napastnik regularnie angażuje się w konstrukcję akcji lub sam stwarza partnerom sytuacje. W ostatnim meczu z Benfiką Lizbona, Brobbey brał udział we wszystkich trzech golach i śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że bez jego udziału te gole by nie padły. W pierwszej części spotkania, Brobbey zdobył gola, a świetną indywidualną akcją wypracował jeszcze stuprocentową sytuację dla Jurgena Ekkelenkampa. Drugie 45 minut to tylko potwierdzenie wszystkich zalet 16-latka. Zastawienie się, siła, odegranie i w efekcie kolejne dwie bramki dla Ajaksu.

 

Na sam koniec mała kompilacja umiejętności Briana Brobbeya. Sami chyba przyznacie, że filmik ten jest tylko potwierdzeniem wszystkich powyższych słów, ale warto zobaczyć to i przekonać się na własne oczy.

Photo: Ajax A1 Watcher  – https://www.instagram.com/ajaxa1watcher/
Share

Zostaw komentarz