Entertainment, Mecze, Młodzież

Ogromna przewaga, mnóstwo sytuacji, dwie poprzeczki i…porażka. Piłkarze Jong Ajax nie mieli szczęścia, ale również na własne życzenie przegrali z Jong PSV.

Michael Reiziger nie miał łatwego zadania, bo po raz kolejny jego drużynie przyszło rozgrywać mecz w trakcie przerwy reprezentacyjnej. W składzie Jong od pierwszej minuty pojawiło się więc dwóch debiutantów, na co dzień grających dla drużyny U19.

Początek meczu szybko pokazał to jak będzie wyglądało spotkanie. Amsterdamczycy zaczęli przeważać i szukać sobie szans na otwarcie wyniku. Już w 4 minucie na skraju pola karnego faulowany był Timber, ale sędzie uznał, że faul z całą pewnością miał miejsce przed polem karnym. Z rzutu wolnego szczęścia szukał Pereira, ale kopnął fatalnie, prosto w nogi rywali w murze. W 13 minucie Joden przeprowadzili bardzo ciekawą akcję, w polu karnym zatańczył debiutant Dest, ale strzał Thethaniego minął lewy słupek bramki PSV. Po kwadransie Ajax objął zasłużone prowadzenie. Piłkę przed polem karnym przyjął Bijleveld, który zdecydował się na uderzenie z dystansu. Piłka uderzona mocno, ale w środek bramki zaskoczyła bramkarza rywali, który łatwo dał się pokonać. Radość nie trwała jednak długo, bo już dwie minuty później było 1:1. PSV przeprowadziło szybką kontrę, a Kotarski wyciął w polu karnym jednego z rywali. Sędzia bez zastanowienia wskazał na jedenasty metr, a strzelcem gola został…Bramka pozytywnie podziałała na gospodarzy, którzy szukali drugiego gola. W 20 minucie znowu zakotłowało się w szesnastce Ajaksu, ale tym razem sędzia nie widział przewinienia żadnego z graczy. Próba strzału została jeszcze zablokowana przez Kempera. Po półgodzinie przed doskonałą szansą stanął Thethani! Napastnik otrzymał wyborną piłkę za linię obrony od Timbera, świetnie przyjął futbolówką, podciągnął jeszcze w pole karne, ale jego strzał w ostatniej chwili ofiarnie zablokował obrońca. Cztery minuty później Ajax powinien był już prowadzić, ale skutecznością nie błysnął Cerny. Gospodarze źle wyprowadzili piłkę, Thethani zagrał w kierunku Pereiry, który inteligentnie przepuścił piłkę, wyprowadzając jednocześnie Cernego na idealną sytuację. Skrzydłowy uderzył celnie po długim słupku, ale bramkarz PSV zrehabilitował się za błąd popełniony przy bramce dla Ajaksu. Dwie minuty później, Czech znowu miał okazję na bramkę, ale ponownie na jego drodze stanął bramkarz. Cerny uderzył mocno już z pola karnego, ale nie na tyle dobrze, aby zaskoczyć golkipera.

Druga część spotkania rozpoczęła się źle dla ekipy Reizigera i w 49 minucie PSV prowadziło 2:1. Gospodarze rozegrali bardzo dobrą kontrę, chociaż mocno pomogła im w tym defensywa Joden. Rywale już w środkowej części boiska wyszli praktycznie dwóch na jednego. Ostatecznie w sytuacji sam na sam…podciął piłkę nad Kotarskim i pokonał Chorwata. Amsterdamczycy próbowali szukać wyrównującego gola, ale nie potrafili stworzyć sobie dobrej sytuacji. W 54 minucie w polu karnym piłkę otrzymał Pereira, ale nie zdołał się z nią odwrócić. Akcję bardzo niecelnym strzałem kończył Bijleveld. Tuż przed upływem godziny gry, Reiziger mając niewiele do stracenia zdecydował się na zmianę. Swój debiut w seniorskiej piłce zaliczył Bryan Brobbey. 16-latek zmienił na murawię Leo Thethaniego. W 64 minucie którąś już szansę na gola miał Cerny. Skrzydłowy tym razem otrzymał prostopadłe podanie od Bijlevelda, wpadł w pole karne, minął obrońcę, a następnie…kopnął piłkę obok bramki w doskonałej sytuacji. Marnując takie okazje, trudno było myśleć o wygraniu meczu. Amsterdamczycy dalej przeważali i w 68 minucie zapachniało golem po uderzeniu Pereiry. Brazylijczyk kopnął mocno po ziemi, ale znowu nie na tyle dobrze, aby zaskoczyć bramkarza. Poza fatalnym zachowaniem przy straconym golu, golkiper rywali rozgrywał bardzo dobry mecz, pokazując to również dwie minuty później broniąc uderzenie Cernego sprzed szesnastki. W międzyczasie Reiziger dokonał drugiej zmiany, a debiutant Kenneth Taylor zmienił Ter Heide. W 72 minucie bramka PSV zatrzęsła się, kiedy potężnie huknął Timber. Młody pomocnik wszedł w drybling przed polem karnym, a następnie zdecydował się na strzał, niestety o centymetry niecelny. W 78 minucie solidność poprzeczki sprawdził jeszcze Bakker. Defensor wypuścił prawdziwą rakietę, która zatrzymała się jednak na obramowaniu bramki. Futbolówka jak zaczarowana nie chciała ponownie wpaść do siatki PSV. Arbiter doliczył aż pięć minut do drugiej części meczu, ale trzy z nich udało się zmarnować PSV na niepotrzebne przepychanki i kłótnie. Piłkarze Ajaksu niezasłużenie, ale przegrali kolejne spotkanie w sezonie.

Jong PSV 2:1 Jong Ajax

0:1 Bijleveld, 1:1 Lundqvist (RK), 2:1 Piroe

Jong Ajax: Kotarski; Dest (81. Aberkane), Solomons, Kemper, Bakker; Ter Heide (70. Taylor), Q. Timber, Bijleveld; Thethani (59.Brobbey), Pereira, Cerny