Promowane, Wywiady

Już w niedzielę topper Eredivisie, czyli pojedynek Ajaksu z PSV Eindhoven. Erik ten Hag omówił dziś to spotkanie na konferencji prasowej.

Szkoleniowiec Ajaksu rozpoczął od pytań dotyczących jego drużyny i stanu zdrowia swoich zawodników. Coraz lepiej prezentuje się Kasper Dolberg.

“On ma za sobą kolejny tydzień treningów. Widzimy postęp pod względem fizycznym. Teraz trenujemy już całkowicie pod kątem meczu z PSV” – powiedział trener Ajaksu, który nie miał dobrych wiadomości jeśli chodzi o Frenkiego de Jonga.

“Frenkie mógł wrócić do treningów kilka dni temu, ale to nie wyglądało tak dobrze, jak myśleliśmy. Nastąpił nawrót kontuzji. Czy będzie mógł zagrać jeszcze w tym sezonie? Niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie.”

Ponadto Holender przyznał, że pod znakiem zapytania stoi ewentualny występ Carela Eitinga, który zmaga się z urazem kolana. Później na konferencji przyszedł czas na pytanie o Hakima Ziyecha.

“Hakim w ostatnich tygodniach był bardzo efektywny. Jest w znakomitej formie. Dla niego to będzie wyzwanie, by zabłysnąć ponownie, ale tym razem w tak prestiżowym spotkaniu. On świadomie pracował na treningach nad swoimi słabszymi elementami gry. Chodziło głównie o precyzję ostatniego podania i ostatnio zobaczyliśmy efekty.”

“Wiem, że Ziyech spotyka się z dużą krytyką. On jednak podejmuje duże ryzyko w swojej grze, często w niewłaściwych momentach. W ostatnich tygodniach robił to lepiej. Nie boję się jego odejścia. Nasz zespół to nie tylko Hakim. Mamy wielu różnych zawodników, którzy zdobywają bramki. Jest też dużo kreatywności poza Ziyechem, ale oczywiście jego wpływ na naszą grę jest poza dyskusją” – dodał Ten Hag.

Szkoleniowiec Ajaksu nie porzucił jeszcze wszystkich nadziei na mistrzostwo kraju.

“Nie, nie myślimy o tym, co może się stać jeśli PSV wygra ten mecz. Skupiamy się na jednym spotkaniu i patrzymy na to z pozytywnymi odczuciami. Później zostaną do rozegrania jeszcze trzy mecze, liga nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Chcemy zawsze wygrywać, w niedzielę nie będzie inaczej. Pod tym względem nic się nie zmienia. Jeżeli wygramy, powstanie nieco inna sytuacja, która podniesie presję na PSV.”

“Musimy skupiać się na swoich zadaniach. Zarówno indywidualnych jak i drużynowych. Zawodnicy muszą zagrać na sto procent swoich możliwości. Uważam, że jesteśmy lepsi od rywala na kilku płaszczyznach, ale wciąż trzeba się udoskonalać. Musimy poprawić naszą zdolność do zdobywania bramek, podnieść efektywność” – powiedział Ten Hag.

PSV prawdopodobnie zdobędzie mistrzostwo, ale spotyka się z krytyką kibiców za dość średni styl gry i wymęczone zwycięstwa. Erik ten Hag widzi w tym sporą jakość.

“My również pracowaliśmy nad tym w ostatnim czasie. Wymęczyliśmy takie zwycięstwo w Groningen. To po prostu chęć zwycięstwa i umiejętność pokonania rywala w trudnym czasie.”

Ten Hag skierował sporo pochlebnych słów w kierunku lidera ligi oraz trenera Phillipa Cocu.

“To niezwykle trudny zespół do pokonania. To drużyna z krwi i kości. Grają twardo i wiedzą jak wygrywać neutralne pojedynki. Oni zawsze mają plan na zdobycia gola pomimo wielu zmiennych. Wyróżnia ich też dobra organizacja. Phillip Cocu bardzo dokładnie przygląda się swoim piłkarzom i z tego potrafi zbudować odpowiednią ekipę. PSV ma przewagę jeśli chodzi o odporność psychiczną, ale my stajemy się też coraz silniejsi. Dosyć często tracimy gola i przegrywamy, jednak zachowujemy spokój i mamy pewność siebie. Strzelamy na wiele różnych sposobów.”

Mecz PSV Eindhoven – Ajax Amsterdam odbędzie się w niedzielę, 15 kwietnia o godzinie 16:45.

Share