Mecze, Promowane

Tak się świętuje urodziny! Dokładnie 118 lat temu założony został Ajax Amsterdam. Dziś ekipa z Amsterdamu rozbiła Spartę Rotterdam 5:2, popisując się kilkoma znakomitymi akcjami i bramkami.

Spotkanie w Rotterdamie niczym nas nie zaskoczyło. Zgodnie z przewidywaniami szybko stało się jasne, że będzie to mecz walki. Dobrze zorganizowana Sparta polegała na długich podaniach i stałych fragmentach gry. Ajax natomiast nie miał łatwo, gdyż przeciwnicy skutecznie utrudniali rozgrywanie piłki.

Rezultat otworzył w 31. Minucie Michiel Kramer, oczywiście po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Krycie napastnika zgubił Max Wober. Strzał z bliskiej odległości, formalność. Na odpowiedź Ajaksu nie czekaliśmy długo. Już w następnej akcji udało się wyrównać. Schone do Neresa, Neres do Huntelaara i futbolówka znalazła się w bramce Sparty. Świetnie rozegrali to piłkarze Erika ten Haga. Tuż przed przerwą Wober zdobył drugą bramkę, dobijając strzał Huntelaara, ale arbiter dopatrzył się spalonego. Dość dyskusyjna sytuacja. Po pierwszej połowie 1:1.

Chcieliśmy lepszej drugiej połowy i takiej się doczekaliśmy. Co więcej, było nawet lepiej niż można się było spodziewać. Pięć minut po przerwie dobry strzał Kluiverta został zablokowany, dobitkę Ziyecha obronił golkiper Sparty. Zaledwie trzy minuty później było 2:1 dla Ajaksu. Z rzutu wolnego znakomicie przymierzył Lasse Schone. Nic nowego, specjalność Duńczyka. Ajax poszedł za ciosem i szybko trafił po raz kolejny. Z rywalami zabawił się Donny van de Beek, podał wzdłuż bramki i akcję pewnym strzałem wykończył Justin Kluivert.

Mało? W 66. Minucie otworzyła się ekipa Sparty, co stworzyło okazję na kontrę. Wyprowadził ją Hakim Ziyech i osobiście ją wykończył. Marokańczyk fantastycznie uderzył zza pola karnego. Bramkarz bez szans. Na ostatnie kilkanaście minut Ten Hag wprowadził Veltmana i Siema de Jonga. Nieco mniej minut gry otrzymał Mateo Cassierra. Ajax nie przestał jednak atakować. W 86. Minucie z rzutu wolnego świetnie trafił Ziyech. Koncert. Sparta, również z wolnego, na pocieszenie trafiła w ostatniej akcji spotkania. Ze strzałem Sanusiego nie poradził sobie Onana. Sparta – Ajax 2:5, dodatkowy komentarz raczej zbędny.

Sparta Rotterdam – Ajax Amsterdam 2:5 (1:1)

31. Kramer, 90+2. Sanusi – 33. Huntelaar, 53. Schone, 59. Kluivert, 66. Ziyech, 86. Ziyech

Sparta: Huth, Holst, Fischer, Chabot, Nelom, Dougall, Muhren (70. Van Moorsel), Sanusi, Verhaar (70. Dos Santos), Kramer,. Ahannah.

Ajax: Onana; Kristensen (70. Veltman), De Ligt, Wöber, Tagliafico; Van de Beek, Schöne, Ziyech; Neres (74. Siem de Jong), Huntelaar (83. Cassierra), Kluivert.